Nowości  Turystyka morska    
 


TurystykaMorska.pl > Zabytkowy Dworzec Morski w Gdyni ma 79 lat

2012-12-08 Zabytkowy Dworzec Morski w Gdyni ma 79 lat

Wpisany do rejestru zabytków Dworzec Morski w Gdyni świętuje 79 rocznicę budowy.

Oddany do użytku 8 grudnia 1933 roku stał się oknem na świat dla tysięcy pasażerów.

Dworzec zbudowany został w zaledwie 12 miesięcy. Na jego otwarcie przybyli notable i mieszkańcy miasta.

Liczący ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni gmach wraz z magazynem wzniosły między Nabrzeżem Francuskim a Holenderskim dwie gdyńskie firmy.

Na dole budynku mieściła się poczta i odbiór bagażu, wyżej urząd celny. Na ostatnim piętrze działały dwie restauracje i rozpościerał się widok na statki przycumowane tuż obok. Wśród nich były m.in. słynne polski transatlantyki jak MS Batory.


Polski transatlantyk MS Batory przy Dworcu Morskim w Gdyni (grafika: Janusz Uklejewski)

Był powiązany z innymi częściami miasta, w których znajdowały się inne obiekty obsługi pasażerów. Bezpośrednia linia kolejowa łączyła go z Etapem Emigracyjnym w dzielnicy Grabówek - obozem, w którym podróżni regulowali kwestie formalne i gdzie dbano o przestrzeganie odpowiednich zasad sanitarnych. W Babich Dołach mieścił się szpital dla chorych pasażerów statków, których transportowano specjalnie przygotowaną do tego celu łodzią Samarytanką".

Obecnie w Dworcu Morskim w Gdyni powstaje Muzeum Emigracji. Aktualnie trwają prace rekonstruujące pierwotne plany architektoniczne obiektu. Otwarcie budynku i muzeum planowane jest na przełom 2014/2015 roku.

TurystykaMorska.pl na serwisach społecznościowych: