Nowości  Turystyka morska    
 


TurystykaMorska.pl > Terminal promowy w Świnoujściu będzie rozbudowany

2012-11-29 Terminal promowy w Świnoujściu będzie rozbudowany

Terminal promowy w Świnoujściu będzie miał nowe stanowisko promowe. Będzie one mogł obsługiwać promy o długości do 220 m, co w chwili obecnej nie jest możliwe.

W czwartek 29 listopada 2012 roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i konsorcjum firm Budimex (lider) i Ferrovial Agroman (partner) podpisały w tym celu stosowną umowę na rozbudowę. Konsorcjum zostało wybrane w postępowaniu o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego.


Podpisanie umowy (grafika: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście)

Budowa nowego stanowiska promowego obejmuje swym zakresem:

  • nabrzeże o długości 242,15 m i głębokości technicznej 12 m,
  • pomost ruchomy,
  • łoże nabrzeża (konstrukcja, która zamyka stanowisko promowe nr 1 od strony północnej i umożliwia połączenie cumującej przy nabrzeżu jednostki promowej z lądem),
  • stalowy pomost ruchomy,
  • pomosty wjazdowe na prom umożliwiające wjazd na górny i dolny pokład promu,
  • galerię pasażerską zrealizowaną wzdłuż nowobudowanego nabrzeża i połączoną z galerią istniejącego stanowiska promowego nr 2,
  • infrastrukturę techniczną i uzbrojenie terenu.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jej koszt całkowity wynosi ponad 152 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 70,88 mln zł.


Terminal promowy w Świnoujściu (grafika: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście)

Obok obsługi ruchu pasażerskiego terminal promowy w Świnoujściu umożliwiać będzie przeładunek w systemie ro-ro samochodów osobowych i ciężarowych, naczep drogowych i wagonów kolejowych. Dotychczasowe pięć stanowisk promowych obsługuje promy pasażersko-samochodowe i promy samochodowo-kolejowe.

Obecnie terminal obsługuje codziennie 5 odejść promów do Ystad i 3 na kierunku Trelleborg (Skandynawia).

W 2011 roku na terminalu promowym w Świnoujściu obsłużono prawie pół miliona pasażerów, ponad 274 tysięcy samochodów ciężarowych, 194 tysiące samochodów osobowych i przeładowano 6,2 mln ton.

TurystykaMorska.pl na serwisach społecznościowych: