Nowości  Turystyka morska    
 


TurystykaMorska.pl > Stena Baltica - nowy prom Stena Line na trasie Gdynia - Karlskrona

2013-10-01 Stena Baltica - nowy prom Stena Line na trasie Gdynia - Karlskrona

Od 24 listopada 2013 roku na linii Gdynia - Karlskrona zacznie kursować kolejny statek - Stena Baltica. Zastąpi jednostkę Stena Alegra, która na tej trasie pływała od lipca do listopada.

Nowy statek Stena Line na trasie zwiększy możliwości przewozu ładunków oraz skróci czas odprawy, dzięki jednoczesnemu dwupoziomowemu załadunkowi pojazdów.


Prom Stena Baltica (grafika: Stena Line)

Stena Baltica to statek czarterowany od armatora Stena RoRo, jednej ze spółek w koncernie Stena AB. Stena Baltica nazwę otrzymała po jednostce, która pływała na linii Gdynia - Karlskrona w latach 2002-2011, lecz jest to zupełnie inny statek. Stena Baltica to jednostka typu RoPax, a więc przeznaczona przede wszystkim do przewozu towarów, zabierająca również niewielką liczbę pasażerów i samochodów osobowych. Powierzchnia ładunkowa statku to aż 2188 m, czyli Stena Baltica może zabrać około 130 ciężarówek. Jednostka ma dwa pokłady samochodowe oraz instalacje umożliwiające jednoczesny załadunek pojazdów na obu poziomach.

Statek pływał we flocie Brittany Ferries, a jego dotychczasowa nazwa to Cotentin. Obecnie przebywa w Stoczni Remontowej w Gdańsku, gdzie jest przygotowywany do eksploatacji na linii Gdynia - Karlskrona, w tym będzie malowany w kolory Stena Line.

"Dzięki wprowadzeniu na linię statku Stena Baltica mamy długoterminowe rozwiązanie, które daje większą elastyczność naszym klientom frachtowym. Statek ma większą ładowność niż jego poprzednik oraz spełnia nasze potrzeby odnośnie załadunku i rozładunku. Obecnie notujemy ogromny popyt na przewozy frachtowe na trasie Gdynia-Karlskrona. Oprócz Stena Vision i Stena Spirit, potrzebny jest nam trzeci statek, aby móc zadbać o wszystkich klientów i ich ładunki." - powiedział Tony Michaelsen, dyrektor linii Gdynia - Karlskrona w Stena Line.

W przewozach ładunków pomiędzy Polską a Szwecją widoczny jest trend wzrostowy. Do października br. przewozy frachtowe na linii Gdynia - Karlskrona wzrosły o 18%, przewozy samochodów osobowych o 7%, zaś przewozy pasażerów o 9% w porównaniu z tym samym okresem 2012 roku.

"Wierzymy w dalszy wzrost znaczenia frachtu i większą sprzedaż w przyszłości. Rozwój gospodarczy w Polsce i Europie Wschodniej pozostaje bardzo mocny i sądzimy, że zarówno przewozy frachtowe jak i podróże pasażerskie pomiędzy Szwecją a Polską będą coraz częstsze i dalej będziemy odnotowywać wzrosty." - powiedział Tony Michaelsen.

Stena Baltica będzie pływać według dotychczasowego rozkładu statku Stena Alegra, czyli po trzy razy tygodniowo z Gdyni i z Karlskrony. Pierwszy rejs nowego statku nastąpi 24 listopada z Gdyni. Promy Stena Vision i Stena Spirit będą pływać wg dotychczasowego rozkładu.

TurystykaMorska.pl na serwisach społecznościowych: