Nowości  Turystyka morska    
 


TurystykaMorska.pl > Start sezonu wycieczkowców 2015 w Gdańsku

2015-05-28 Start sezonu wycieczkowców 2015 w Gdańsku

Port Gdańsk zainaugurował sezon wycieczkowców przyjmując w dniach 25 i 27 maja 2015 roku pierwsze statki pasażerskie w tym sezonie.

Swoje zawinięcia w tych dniach zrealizowały dwie jednostki:

  • Serenissima,
  • Ocean Drem.

Serenissima to statek pasażerski, którego można określić mianem stałego bywalca w Gdańsku, bowiem w ostatnich latach gościł w nim już kilkanaście razy. Aktualnie właścicielem jednostki jest armator Premier Cruises, a na jej pokładzie rejsy może odbywać do 110 pasażerów. W swym otwierającym sezon zawinięciu do Gdańska jednostka przywiozła na pokładzie 85 pasażerów, którzy jako pierwsi w tym sezonie mieli okazję zwiedzić Gdańsk. Po ponad 9-cio godzinnym postoju w Porcie Gdańsk jednostka ruszyła w dalszy rejs obierając kurs na litewski port w Kłajpedzie.

Statek Ocean Dream to również jednostka znana w Porcie Gdańsk, która po pięcioletniej przerwie kolejny raz zagościła w gdańskim porcie i jest jedną z największych jednostek pasażerskich awizowanych na ten rok w gdańskim porcie.

Rejsom jakie odbywa Ocean Dream przyświeca bardzo szczytny cel bowiem na pokładzie jednostki globalna organizacja pozarządowa "Peace Boat" organizuje od 7 lat światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej. Oprócz turystycznego charakteru rejsów wyprawa na pokładzie jednostki ma przede wszystkim wydźwięk dydaktyczno-historyczny organizując w trakcie postoju, między innymi w Porcie Gdańsk, edukacyjne spotkania z młodym pokoleniem.

Na jednostce przypłynęło do Gdańska około 900 pasażerów a wśród nich osoby, które przeżyły ataki w Hiroszimie i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 roku. W ramach propagowania pokoju i zapobiegania konfliktom zbrojnym z użyciem broni jądrowej, przypadająca w tym roku 70 rocznica ataków na Hiroshimę i Nagasaki jest odpowiednim momentem do edukowania młodych pokoleń w tym zakresie, tym bardziej, że opowiadają o tym naoczni świadkowie tych dramatycznych w historii świata wydarzeń.

Tegoroczny rejs jednostka rozpoczęła 12 kwietnia wypływając z portu Jokohama w Japonii a Port Gdańsk był pierwszym portem bałtyckim jaki statek odwiedził w swojej zaplanowanej 105-dniowej podróży. Podczas całego rejsu, który zakończy się 26 lipca jednostka odwiedzi 30 miast portowych całego świata. Po opuszczeniu Portu Gdańsk Ocean Dream popłynął w kierunku portu w Sztokholmie.

TurystykaMorska.pl na serwisach społecznościowych: